دانستنی های جالب درباره لبنیات

لبنیات تأمین‌کننده پروتئین و کلسیم برای بدن ماهستند؛ شیر، ماست، پنیر، کشک و بستنی جزو لبنیات بوده، اما خامه و سرشیر خواص لبنیات را ندارندو به‌هیچ‌وجه جزو گروه لبنیات محسوب نمیشوند. متأسفانه برخی از افراد بر این باورند که لبنیات کم‌چرب به علت جدا شدن چربی، کلسیم را به بدن نمی‌رسانند در صورتی که این موضوع برعکس است یعنی اتفاقا شیرهای کم‌چرب کلسیم بیشتری دارند. بد نیست که بدانید عملیات پاستوریزه کردن شیر هم در محتوای آن تأثیری ندارد بلکه صرفا باعث از بین رفتن میکروب‌ها می‌شود.

در طول روز چقدر شیر بنوشیم؟

همه افراد در دوران و سنین مختلف باید حداقل روزانه یک لیوان شیر و یک لیوان ماست مصرف کرده و کسانی که به شیر حساسیت دارند می‌توانند دو لیوان ماست مصرف کنند.

زنان باردار و شیرده و نوجوانان باید روزانه سه تا چهار لیوان شیر و لبنیات استفاده کنند. مصرف دو لیوان شیر و چهار لیوان دوغ، یک‌چهارم لیوان کشک یا مصرف ۴۵ تا ۶۰ گرم پنیر نیز جایگزین دو واحد شیر بوده و همین خاصیت را داراست.

“ از آنجا که دوران نوجوانی و کودکی، مرحله ی خیلی مهم در سلامت جسمانی و روانی فرد است، رژیم غذایی سرشار از لبنیات و شیر در این دوران پایه ‌گذار دوران جوانی و میانسالی و حتی سالمندی سالم تر به حساب می آید.

به علاوه، مطالعات نشان می ‌دهد کودکانی که روزانه شیر مصرف می‌ کنند، از سایر کودکانی که علاقه‌ای به خوردن آن ندارند، باهوش ‌ترند.”

ارسال نظر